unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  Projekt

  www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone:

  zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Lapidarium

Wersja do druku Poleć znajomemu

Ekspozycja w zabytkowym przyziemiu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Gotycka Kaplica Trójcy Świętej z XIV w. ozdobiona unikatowymi freskami bizantyńsko-ruskimi z 1418 r. fundacji króla Władysława Jagiełły jest najcenniejszym obiektem w zespole zabytków na lubelskim wzgórzu zamkowym. Dotychczas jej przyziemie wraz z kryptą nie było udostępniane zwiedzającym. Dzięki pracom remontowym i konserwatorskim wykonanym w ramach projektu unijnego w latach 2010–2013 przyziemie zostało przystosowane do warunków ekspozycyjnych z przeznaczeniem na lapidarium.

Na nowo otwartej wystawie eksponowane są zachowane fragmenty gotycko-renesansowych i renesansowych detali architektonicznych pochodzących z lubelskiego Starego Miasta oraz Zamku Lubelskiego, a także inne cenne zabytki, które do tej pory znane były z grafik i dokumentacji. Do najciekawszych należą między innymi fragment płyty z późnogotyckim napisem z XV wieku, znaleziony podczas prac remontowych na Zamku Lubelskim w pobliżu baszty, joński kapitel kolumny z sali zamku renesansowego, z początku XVI wieku oraz dzwon z 1604 r. pochodzący ze Starego Miasta.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej wyjątkowej ekspozycji.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu

Fundacji PGE Energia z Serca oraz Miasta Lublin.