unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

Bruno Schulz. Mityzacja rzeczywistości

Wersja do druku Poleć znajomemu

19 listopada - 29 grudnia 2002 r.


        Muzeum Literatury w Warszawie wraz z Muzeum Lubelskim w Lublinie przygotowały w 110. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Brunona Schulza wystawę zatytułowaną Bruno Schulz. Mityzacja rzeczywistości. Ekspozycja wpisała się w szereg wydarzeń naukowych i artystycznych, jakie na tę okazję przygotowały lubelskie środowiska naukowe, muzealne, teatralne i filmowe.

        Codzienność miasteczka Drohobycz, w którym na świat przyszedł Bruno Schulz podlega w jego twórczości  swoistej mityzacji. Bliski dzieciństwu banalny handel prowadzony w sklepie ojca zmienia się w  prozie i rysunkach Schulza w tajemniczy obrzęd sytuujący się na granicy jawy i snu. Ojciec urasta do rozmiarów biblijnego proroka, moralizatora i prawodawcy, a sklep z materiałami krawieckimi staje się częścią natury, podlega podobnie jak przyroda cyklom wzrostu i wegetacji. Sklepy przy pobliskiej ulicy Krokodyli są natomiast siedzibą szczególnego oszustwa, zmieszania płci i perwersyjnego erotyzmu. Polem mityzacji staje się dialog z tradycją kulturową i artystyczną, jaki Schulz prowadzi nieustannie w swej twórczości. Zgromadzone na wystawie prace pokazały w jaki sposób Schulz, stosując pastisz i trawestację osiąga ironiczny dystans do świata i samego siebie.

 

Wystawa została nagrodzona wyróżnieniem w Konkursie Sybilla 2002 r. na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii wystaw sztuki.