unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

"Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" - wykłady

Wersja do druku Poleć znajomemu

"Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" to cykl wykładów, które odbywają się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w czwartkowe popołudnia od lipca do listopada 2021 roku. Zapraszamy w każdy czwartek na godz. 17.00 do Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim 3 (sala 115).

Kolejny wykład z cyklu wygłosi Dorota Seweryn-Puchalska, która opowie nam o Krzemieńcu w czasach XX-lecia mięczywojennego.

Cytat użyty w tytule pochodzi z „Życia Krzemienieckiego” i oddaje znaczenie oraz rolę Krzemieńca w okresie międzywojennym. Było to miasto o dużym potencjale, zarówno intelektualnym, jak i artystycznym, z ambicjami, żeby stać się znaczącym ośrodkiem na kresach wschodnich.

Pamiętając znaczenie Liceum Krzemienieckiego w XIX w. uważano, że na tej podstawie można zbudować silne centrum naukowo-kulturalne, wzmacniające tym samym rubieże wschodnie. I tak się stało. Powstało ważne centrum, w którym doniosłą rolę zajmowała edukacja, działalność naukowa, życie artystyczne, a także sport.


Dorota Seweryn-Puchalska jest historykiem sztuki, kustoszem @Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, kierownikiem Oddziału Kamienica Celejowska tego muzeum. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą koloniom artystycznym. Specjalizuje się w sztuce XIX i XX w. Badawczo zajmuje się problematyką kolonii europejskich.

Wykład będzie transmitowany na żywo na fanpage'u Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW – PAŹDZIERNIK