unia europejskawysoki kontrast A A A
  • mzwdr

    mzwdr

    Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

KONKURS
Ludzie Kresów: opowieści nieznane


TERMINY DYŻURÓW BIURA OBSŁUGI ZBIÓRKI W LUBLINIE:

Kontakt: Łucja Frejlich-Strug, tel. +48 726 022 100, e-mail: zbiorka@mnwl.pl,

listopad: 2, 9, 16, 23, 30 (wtorki), godz. 8–15
grudzień: 7, 14, 21 (wtorki), godz. 8–15

Miejsce:
Pałac Lubomirskich, plac Litewski 3, 20-400 Lublin

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. To bogate kulturowo tereny, o zawiłej i często trudnej historii stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Ta różnorodność determinowała każdy aspekt codzienności – niegdyś zwyczajnej, dziś oddzielonej od nas barierą czasu i przestrzeni. Zgromadzone przez kuratorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wspomnienia, historie osób, miejsc i przedmiotów, nacechowane osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, pozwolą na uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów. To ostatni moment, aby porozmawiać z pokoleniem, które Kresy nosi w sercach i umysłach, a miłość do nich pragnie przekazać swoim dzieciom i wnukom.
W ramach akcji zbieramy zarówno wspomnienia, rejestrując je w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mogą opowiedzieć zwykłe przedmioty – zdjęcia, dokumenty, elementy stroju czy wyposażenia mieszkań; nawet drobne, niepozorne rzeczy mogą skrywać ważne historie – osobiste lub odnoszące się do życia publicznego. Każdy człowiek, każdy życiorys jest ciekawy, unikatowy i wart zapamiętania. Te jednostkowe historie składają się na niepowtarzalną mozaikę życia ze wszystkimi jego trudnymi, często tragicznymi, ale i radosnymi aspektami.
Dlatego Muzeum Narodowe w Lublinie, które prowadzi prace nad otwarciem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, zwraca się z apelem o podzielenie się wspomnieniami i pamiątkami z życia na Kresach. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone odpowiednią opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zebrane w formie historii mówionej opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień. Zanim Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otworzy drzwi dla zwiedzających, zebrane w ramach akcji pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na przygotowywanym portalu muzealnym, a także wystawach czasowych oraz w publikacjach książkowych.

Razem – i tylko dzięki dobrej woli Darczyńców – możemy zachować pamięć o Kresach.

Akcja ma formę zbiórki prowadzonej od września 2020 roku w Pałacu Lubomirskich w Lublinie (plac Litewski 3, 20-080 Lublin) – w przyszłej siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. W drugiej połowie roku 2021 zapraszamy do terenowych punktów zbiórki:
15-18 lipca w Katowicach: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
16-19 września we Wrocławiu: Ossolineum (Stara Plebania), plac Biskupa Nankiera 17, 50-140 Wrocław, więcej informacji wkrótce na stronie www i profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 726 022 100 oraz na adres e-mail: zbiorka@mnwl.pl.
Nasi pracownicy umawiają Darczyńców w dogodnym dla nich terminie na spotkanie, podczas którego można przekazać pamiątki czy nagrać wspomnienia. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. W związku z sytuacją epidemiologiczną zapewniamy, iż dokładamy wszelkich starań, aby przekazanie pamiątek bądź wspomnień odbywało się w bezpiecznych warunkach. Dlatego zachęcamy do wcześniejszego telefonicznego kontaktu i umówienia godziny spotkania. Wszystkim Darczyńcom odwiedzającym punkt zbiórki udostępniamy środki ochrony (maseczki, płyn do dezynfekcji, rękawice). Zachęcamy, aby pomimo utrudnionych warunków, brać udział w akcji.

Regulamin akcji jest dostępny do pobrania poniżej.

REGULAMIN ZBIÓRKI

Załącznik nr 1 do regulaminu - oświadczenie Darczyńcy

Załącznik nr 2 do regulaminu - oświadczenie Muzeum

Załącznik nr 3 do regulaminu - protokół_przyjęcie do muzeum

Załącznik nr 4 do regulaminu - zgoda na rejestrację historii mówionej Oświadczenie + RODO

Akcja objęta patronatem honorowym Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.