unia europejskawysoki kontrast A A A
  • Zapraszamy do oddziału

    Zapraszamy do oddziału

    Zapraszamy do oddziału

    Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

Odczytywanie miejsca. Historia kamienicy przy ulicy Złotej 3 i dzieje rodziny Riabininów

Wersja do druku Poleć znajomemu

Na wystawie zamieszczono m. in. kopie szesnastowiecznych akt miejskich dotyczących historii kamienicy oraz dokumenty i fotografie, które przybliżają losy zasłużonej nie tylko dla Lublina, ale także dla nauki i kultury polskiej, rodziny Riabininów.

 
Wystawa Odczytywanie miejsca. Historia kamienicy przy ulicy Złotej 3 i dzieje rodziny RiabininówKamienica stała się własnością znanego lubelskiego rodu w drugiej połowie XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał tutaj Jan Riabinin (1878-1942), archiwista, historyk, kustosz Archiwum Państwowego w Lublinie, autor wielu opracowań historycznych oraz artykułów popularyzatorskich, dotyczących przeszłości rodzinnego miasta. Jego prace są wysoko oceniane przez historyków; on sam traktował badania nad dziejami Lublina jako życiową misję.

Ostatnim właścicielem kamienicy był Sergiusz Riabinin (1918-1997), ceniony biolog, nauczyciel akademicki, poeta, bibliofil. Jako pierwszy w Europie i jedyny w Polsce podjął wiele lat temu badania w dziedzinie fenologii - nauki zajmującej się sezonowymi rytmami przyrody. Napisał szereg prac z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego, entomologii, ornitologii, faunistyki i dydaktyki biologii. Wspólnie z żoną Danutą opracował pierwszy w Europie podręcznik biologii dla niewidomych.  Jego dzieło literackie i naukowe wciąż stanowi inspirację dla filozofii przyrody i ekologii  franciszkańskiej.


W 1995 roku Riabininowie przekazali swój dom miastu z przeznaczeniem na cele kultury.scenariusz  – Anna Mazurek
opracowanie  plastyczne  – Barbara i Stanisław Bałdygowie