unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Nowe Otwarcie

  Nowe Otwarcie

  Nowe otwarcie

  Muzeum Narodowe w Lublinie czynne od 7 maja

WIĘCEJ INFORMACJI O ZBIÓRCE W KATOWICACH

Wersja do druku Poleć znajomemu

Z Kresów ocalone
zbiórka pamiątek i opowieści kresowych


punkt zbiórki w Muzeum Śląskim w Katowicach
15-18 lipca 2021

Zapraszamy mieszkańców Katowic i regionu do wzięcia udziału w akcji Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych prowadzonej przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie (więcej o akcji: www.ocalone.mnwl.pl). Dzięki gościnności Muzeum Śląskiego w dniach 15-18.07.2021 będziemy prowadzić naszą akcję w Katowicach. Zachęcamy do przekazania pamiątek z Kresów oraz podzielenia się Państwa wspomnieniami z życia na tych terenach. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zarejestrowane opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień. Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zapraszamy do punktu zbiórki w Katowicach!
Recepcja: sala edukacyjna G, poziom -3
Prezentacja: sala edukacyjna A, poziom -3

PROGRAM DZIAŁANIA PUNKTU ZBIÓRKI:
15.07 (czwartek), godz. 13-18: zbiórka pamiątek i opowieści.
16.07 (piątek),

godz. 9-18: zbiórka pamiątek i opowieści.
godz. 16-18: prezentacja pt. „Idea i realizacja koncepcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej”
17.07 (sobota), godz. 9-18: zbiórka pamiątek i opowieści.
18.07 (niedziela), godz. 9-12: zbiórka pamiątek i opowieści.

Pragniemy również przedstawić Państwu koncepcję powstającego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, dlatego zapraszamy na prezentację pt. „Idea i realizacja koncepcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej”, którą poprowadzą:
dr Marcin H. Gapski – Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie
Marta Cyran – koordynator prac nad scenariuszem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej,
oraz Łucja Frejlich-Strug i Krystyna Rzędzian – prowadzące akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”.

Uwaga: liczba miejsc dla uczestników prezentacji ograniczona. Prezentacja będzie transmitowana na żywo na profilu FB Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (https://www.facebook.com/MZWDR). Zapraszamy do udziału stacjonarnie lub online.
Przekazanie pamiątek oraz rejestracja opowieści nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Darczyńcy. Wszystkie niezbędne dokumenty będą gotowe w Recepcji (wzory dokumentów oraz regulamin akcji dostępne są na stronie: www.ocalone.mnwl.pl). Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie na konkretną godzinę –  w tym celu zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego. W razie pytań Biuro Obsługi Zbiórki udzieli wszelkich informacji.


Kontakt:
tel. +48 726 022 100
e-mail: zbiorka@mnwl.pl

 

Adres zbiórki w Katowicach:
Muzeum Śląskie
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice


W związku z sytuacją epidemiologiczną zapewniamy, iż dokładamy wszelkich starań, aby przekazanie pamiątek bądź wspomnień odbywało się w bezpiecznych warunkach. Wszystkim Darczyńcom odwiedzającym punkt zbiórki udostępnimy środki ochrony (maseczki, płyn do dezynfekcji, rękawice). Zachęcamy, aby pomimo utrudnionych warunków, wziąć udział w akcji.