unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Z Wawelu do Lublina

  Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Dalszy ciąg opracowania archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z badań prowadzonych na lubelskim zamku

Wersja do druku Poleć znajomemu

Średniowieczne drewno będące przedmiotem konserwacji prowadzonej w ramach realizowanego projektu pochodzi przede wszystkim z dwóch etapów prac archeologicznych.

W trakcie nadzorów archeologicznych nad pracami budowlanymi prowadzonymi we wschodniej części północnego skrzydła zamku lubelskiego od lipca 2005 do stycznia 2006 zadokumentowano i wydobyto kilkadziesiąt fragmentów drewna.

Przeprowadzono analizę 55 próbek i wyróżniono głównie drewno dębu. Pozostałe fragmenty pochodziły z drewna sosnowego i brzozowego.

W 2007 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Pracownię Badań i Nadzorów Archeologicznych z Lublina w związku z remontem Zamku, w południowej części dziedzińca, pomiędzy donżonem a skrzydłem zachodnim, odkryto już na głębokości 1,8 m konstrukcje drewniane. Połączone na zrąb belki dębowe tworzyły narożnik budowli, zarejestrowano także fragment nawierzchni drogi. Obiekty sięgały do 4,2 m głębokości. Na podstawie badań dendrochronologicznych ustalono datę powstania drogi na około 1228 rok. Budynki wydatowano na drugą połowę XIII wieku.

Poniższe zdjęcia pochodzą z ostatnich, wymienionych powyżej, badań. Na fotografiach, w głębokich, czterometrowych wykopach widoczne są pozostałości konstrukcji ścian chat (?) oraz resztki nawierzchni wczesnośredniowiecznej drogi.

Autorem zdjęć jest Mariusz Matyaszewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.