Opis i synchronizacja archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z dawnych badań archeologicznych prowadzonych na lubelskim zamku
Trwa inwentaryzacja i synchronizacja archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z dawnych badań archeologicznych prowadzonych na lubelskim zamku. Jest to jedno z podstawowych działań realizowanego projektu, którego celem jest opracowanie i opublikowanie wyników wykopalisk i nadzorów archeologicznych prowadzonych w tym miejscu od ponad pięćdziesięciu lat.
Opracowanie obejmuje szczegółowe przedstawienie stanu badań archeologicznych lubelskiego wzgórza zamkowego, zestawienie i analizę wszystkich odkryć reliktów drewnianej zabudowy (z lat 1968–1969, 1973, 2005–2008) i zaprezentowanie ich w kontekście najnowszej wiedzy na temat rozwoju średniowiecznego Lublina.
Przedstawiamy poniżej kilka archiwalnych zdjęć, między innymi z 1968 roku, kiedy to odbyły się ratownicze badania wykopaliskowe na zewnątrz murów obecnego zamku, przy południowym i południowo-wschodnim stoku wzgórza. Inne zdjęcia pochodzą z badań realizowanych w 1969 r., które koncentrowały się na dziedzińcu zamkowym. Rozpoznano wówczas najstarsze elementy obronne wzgórza w postaci wału drewniano – ziemnego oraz relikty drewnianych konstrukcji, zinterpretowane jako pozostałości chat z XI–XIII w., a w zachodniej części dziedzińca odkryto niewielkie cmentarzysko wczesnośredniowieczne.
Identyfikacja i opis archiwalnej, fotograficznej i rysunkowej dokumentacji archeologicznej ma czasami charakter pracy detektywistycznej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.