unia europejskawysoki kontrast A A A

Zbiory muzeum

Wersja do druku Poleć znajomemu

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" w swoich zbiorach posiada dużą kolekcję korespondencji więźniów politycznych Zamku (listy, grypsy, karty pocztowe) z więzienia jak i obozów koncentracyjnych, do których trafiali (KL Auschwitz, KL Ravensbrück, KL Dachau, KL Sachsenhausen, KL Lublin, KL Flossenbürg) obwieszczeń i zarządzeń niemieckich z lat 1939-1944.

Osobną grupę stanowią dokumenty i pamiątki osobiste po byłych więźniach Zamku ( dowody tożsamości, legitymacje, świadectwa szkolne, krzyże harcerskie, tarcze szkolne, fotografie rodzinne, zeszyty i podręczniki szkolne, przedmioty wykonane w więzieniu na Zamku).

Duży zbiór stanowią dokumenty i pamiątki osobiste więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck. Najcenniejszą grupe dokumentów stanowią tajne listy pisane sympatycznym atramentem (moczem) opisujące warunki w jakich znalazły sie więźniarki i ich codzienną walkę o przeżycie w obozie.

Muzeum posiada w swoich zbiorach bogaty materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939-1944, a także archiwum fotograficzne byłych więźniów Zamku z lat 1939-1954.

W zbiorach muzealnych znajduje się materiał dokumentujący działalność Klubu, Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych Zamku i "Pod Zegarem" ( 21 tomów kronik z lat 1969-2000)