unia europejskawysoki kontrast A A A

Ulica Nadstawna

Wersja do druku Poleć znajomemu

Pamięć o położeniu ulicy w pobliżu stawu przetrwała do dzisiaj, chociaż już w XIX wieku nie było po nim śladu. Od XVIII wieku ulica Nadstawna stanowiła jedną z centralnych ulic dzielnicy żydowskiej.

 W okresie międzywojennym działało tutaj siedem prywatnych domów modlitwy. Jednak ulica Nadstawna była znana głównie z dużej liczby chederów czyli tradycyjnych szkół religijnych dla chłopców. Stad często określa się ja jako „religijne centrum edukacyjne”. Do dzisiaj zachował się jedynie fragment zabudowań tej ulicy. Są to zaledwie 4 kamienice, po lewej stronie, patrząc od zamku, w tym jedna wybudowana już po wojnie.
W czasie II wojny światowej została zburzona przez Niemców. W początkach lat 50. XX wieku uporządkowano ją i przebudowano w związku z przygotowaniami do centralnych obchodów w Lublinie 10 lecia PKWN. Po prawej stronie fotografii na wzgórzu Czwartek góruje kościół p w. Św. Mikołaja. Dokumenty potwierdzają istnienie kościoła drewnianego już w XIV wieku. Murowany kościół powstał w II poł. XVI wieku, a następnie w połowie XVII wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Przy świątyni działała szkoła oraz szpital-przytułek.Ulica Nadstawna , fotografował A. Stepanoff, ok. 1899 roku