unia europejskawysoki kontrast A A A

Targ przy ulicy Świętoduskiej

Wersja do druku Poleć znajomemu

Za kościołem św. Ducha do połowy XIX wieku, na wzgórzu schodzącym ku rzece Czechówce, znajdowały się ogrody otoczone murem.

Kiedy w połowie XIX wieku znaczenie szpitala przy kościele św. Ducha upadło rozebrano mur, a ogród podzielono na dwa mniejsze. Jeszcze w 1876 roku Komisja Dobrego Porządku wzdłuż dawnych murów obronnych wytyczyła ulicę Nową (dzisiejszą Lubartowską). Teren z ogrodami w 1858 roku zamieniono na targowisko miejskie z piętrowym budynkiem jatek, których dolną kondygnacje w latach sześćdziesiątych XX wieku wykorzystano na kawiarnię „Arkady”. Handel przeniesiono tu wówczas z placu przy kościele Bernardynów. Targ na ulicy Świętoduskiej funkcjonował jeszcze przez kilka lat po II wojnie światowej. W okresie międzywojennym, w górnej części placu miały swój przystanek dalekobieżne linie autobusowe. Stąd pochodziła nazwa jaką do niedawna nosiła ulica – Przystankowa (obecnie W. Bajkowskiego).
W 1963 roku na miejscu skweru po targowisku stanął pomnik poświęcony Żydom pomordowanym na Lubelszczyźnie. W związku z przygotowaniami do renowacji skweru w 2007 roku został przeniesiony na plac przy skrzyżowaniu ulicy Radziwiłłowskiej i Niecałej.

targ_swietoduska.jpg