unia europejskawysoki kontrast A A A

Muzeum Historii Miasta Lublina

Wersja do druku Poleć znajomemu

BRAMA KRAKOWSKA
symbol Lublina, budowana od połowy XIV wieku.
 
Brama KrakowskaBrama KrakowskaWzniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, po najeździe Tatarów w 1341 roku, była jedną z dwu bram w murach obronnych miasta. Od połowy XVI wieku posiada przedbramie Kolejne kondygnacje wieży powstawały do XVIII wieku. Na przestrzeni dziejów dzieliła losy miasta, np. w 1575 roku uległa pożarowi, który strawił niemal całe miasto. W czasach Komisji Dobrego Porządku budowla przeszła remont. Nakryto wówczas ośmioboczną kondygnację barokowym hełmem, zwieńczonym królewskim monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) i datą remontu: 1782.
Obraz Matki Bożej pojawił się na Bramie na początku XIX wieku, a od 1839 roku od strony Starego Miasta obraz św. Antoniego Padewskiego.
Brama uległa znacznemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. W 1959 roku podjęto prace remontowo-konserwatorskie. Odsłonięto wówczas kamienno-ceglaną dekorację oraz zaadaptowano wnętrza dla potrzeb muzealnych. Od 1965 roku mieścił się tu Oddział Historyczny Muzeum Lubelskiego, a od 1979 roku Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina. W maju 2004 roku przystąpiono do kolejnych prac renowacyjnych.