unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Z Wawelu do Lublina

  Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Julia Hartwig. Przestrzenie literatury

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wystawa “Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”

Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.

Na wystawie prezentowane będą rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.

Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”.

Wystawa będzie eksponowana w terminie od 30 września 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3 w godzinach 9:00 - 16:00 od wtorku do soboty

Kuratorzy wystawy
Aleksander Wójtowicz
Joanna Zętar

Projekt graficzny wystawy
Beata Brzozowska

Redakcja wystawy i katalogu
Magdalena Janik
Ewa Kuszyk-Peciak
Damian Szanderski

Projekt graficzny i skład katalogu
Patryk Pawłowski

Do pobrania:
Tablica informacyjna  [format plik: Acrobat reader (pdf), wielkość:3,7 MB ]

z lewej strony napis Julia Hartwig po prawiej zdjęcie J. Hartwig w tonacji szarości

Julia Hartwig, Warszawa 2006 r., Fot. Elżbieta Lempp