unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

Muzeum bez barier

Wersja do druku Poleć znajomemu

Muzeum Lubelskie we współpracy z warszawską Fundacją Kultury Bez Barier rozpoczęło starania o udostępnianie swoich zbiorów osobom z różnymi niepełnosprawnościami - ruchu, słuchu, wzroku czy niepełnosprawnością intelektualną. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące udogodnień dla osób z dysfunkcjami. 

Dojazd:

Do Muzeum można dojechać komunikacją autobusową. Muzeum znajduje się w ścisłym centrum miasta, naprzeciwko Dworca Głównego PKS. Najbliższy przystanek to Dworzec Gł. PKS 01 oraz po przeciwnej stronie ulicy przystanek Dworzec Gł. PKS 02. Zatrzymują się na nich linie o numerach: 1, 2, 4, 5, 6, 10, 17, 18, 22, 29, 31, 32, 34, 39, 57, 200, 201.

Parkowanie:

Pod samym Muzeum (ul. Zamkowa 9) mogą parkować wyłącznie osoby niepełnosprawne. W tym celu, jadąc od al. Tysiąclecia należy skręcić w prawo w ul. Zamkową, tuż przed rondem im. Romana Dmowskiego. Jest to stromy podjazd po kamienistym bruku, który prowadzi na szczyt wzgórza zamkowego, gdzie zlokalizowane jest Muzeum oraz wytyczone są trzy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Parking ogólnodostępny znajduje się na Placu Zamkowym (wjazd od. al. Tysiąclecia lub od ul. Kowalskiej) z którego trzeba dostać się do Muzeum po wysokich, stromych schodach. Jest to całodobowy parking płatny, niestrzeżony, a opłaty należy uiszczać w parkomacie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. W weekendy parking jest bezpłatny, jednak nie zawsze jest on dostępny ze względu na różne koncerty i inne wydarzenia, które często odbywają się na Placu Zamkowym.

Osoby z niepełnosprawnością ruchu

Muzeum Lubelskie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.  Na lewo od wejścia głównego (gdzie jest wysoki próg), znajduje się oddzielne wejście z nieznacznym podjazdem dla osób poruszających się na wózkach. 

Na parterze znajduje się szatnia, kasa biletowa, sklepik muzealny oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Jest to jedyna toaleta udostępniona zwiedzającym w Muzeum, więc najlepiej skorzystać z niej przed zwiedzaniem. Wystawy znajdują się na dwóch kondygnacjach, pomiędzy którymi można poruszać się przy użyciu trzech wind zlokalizowanych w Muzeum. 

Aby dotrzeć do Kaplicy Trójcy Świętej trzeba wjechać windą z holu głównego na poziom 1, a następnie kierować się korytarzem przez wystawę Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego do samego końca i skręcić do przedsionka przed Kaplicą. Jest tam jeden niewielki stopień. Przy samym wejściu do Kaplicy jest kilka stopni, jednakże obsługa Muzeum dysponuje pochylniami, które nakładane są na stopnie, by umożliwić wjazd do środka osobom poruszającym się na wózkach. Jedynym obiektem niedostępnym dla zwiedzających z niepełnosprawnością ruchową jest donżon. Ze względu na ograniczenia konserwatorskie nie ma możliwości by zamontować tam windę, zaś  wysokie i kręte schody, które prowadzą na taras widokowy zlokalizowany na szczycie, uniemożliwiają zwiedzanie tego obiektu osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu

Osobom niedosłyszącym, które korzystają z aparatów słuchowych  oferujemy wypożyczenie audioprzewodników z  indywidualną pętlą indukcyjną. Audioprzewodniki dostępne są w kasie muzealnej. W holu głównym prezentowany jest także film dotyczący Muzeum z tłumaczeniem na język migowy. 

FILM O MUZEUM

Osoby z niepełnosprawnością wzroku

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy następujące udogodnienia:

 •  audiodeskrypcje wybranych obiektów , które dostępne są zarówno na stronie internetowej, jak również w siedzibie Muzeum, w postaci audioprzewodników wypożyczanych w kasie muzealnej
 •  tyflografiki wypożyczane na czas zwiedzania, do pobrania w kasie muzealnej.

  Dział Edukacji prowadzi zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, m.in.  tyflografik, druków reliefowych i nagrań binauralnych. Więcej informacji pod numerem 81 537 96 15.