unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  Projekt

  www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone:

  zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Paulina Hortyńska. Ślady

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wystawa czasowa, luty-kwiecień 2018

Autor wpisu: Małgorzata Surmacz


PAULINA HORTYŃSKA, ŚLADY

Wystawa czasowa w Muzeum Historii Miasta Lublina
2 lutego – 2 kwietnia 2018 r.

Wernisaż: 2 lutego 2018 r. o godz. 17.00

Paulina Hortyńska urodziła się 25 stycznia 1977 r. w Lublinie. Ukończyła Wydział Artystyczny  Uniwersytetu  Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w Zakładzie Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 r. Następnie podjęła studia podyplomowe w Cyprus College of Art, gdzie do 2008 r. studiowała malarstwo w pracowni  prof. Stass’a  Paraskos’a. Równocześnie w 2007 r. kształciła się w Academy of  Mosaic na Cyprze kierowanej przez Sharen Taylor. Tam uzyskała uzyskała dyplom z mozaiki artystycznej. W 2016 r. otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem był prof. Ryszard Sekuła, recenzentami prof. Stanisław Baj i prof. Krzysztof Skarbek. Prace Artystki były wystawiane w wielu galeriach na Cyprze i w Londynie. Obecnie pracuje ona w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Paulina Hortyńska, Nostalgia z cyklu "Lizbona", technika mieszana na płótnie, 2015

ŚLADY

Na wystawę prac Pauliny Hortyńskiej w Muzeum Historii Miasta Lublina składają się trzy cykle abstrakcji powstałych pod kierunkiem prof. Ryszarda Sekuły. Inspiracją dla Artystki były ściany budynków Lizbony, Tbilisi i Lublina, dla których starała się znaleźć malarskie odpowiedniki, posługując się przede wszystkim kolorem i fakturą jako podstawowymi środkami wyrazu.

Autorka chciała zapisać emocje i wrażenia, które towarzyszyły jej w trakcie podróży. Obrazy sugerują smutek, radość, strach, nostalgię, spokój czy uczucie pustki. Są ciągami nieokreślonych znaków i kształtów, niefiguratywnymi, autonomicznymi układami linii, plam i barw. Opowiadają o przestrzeni stworzonej przez człowieka, mówiącej o nim więcej niż on sam.

Prace Pauliny Hortyńskiej to także artystyczna propozycja wieloznacznego odczytania metafory trzech europejskich miast odmiennie naznaczonych przez historię.

Kurator wystawy: Anna Syta

Fot. Dorota Awiorko

Oprowadzenia kuratorskie:

8, 15, 22 lutego (czwartki), godz. 15.00

1, 15, 29 marca (czwartki), godz. 15.00


Warsztaty plastyczne  dla dzieci i młodzieży (10-18 lat):

8, 22 lutego (czwartki), godz. 11.00

8, 22 marca (czwartki), godz. 11.00

- we wszystkich terminach na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel.: (81) 53 260 01, lub na adres e-mail: bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl

Folder wystawy do pobrania

Film z wernisażu wystawy zrealizowany przez Zenona Krawczyka