unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  Projekt

  www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone:

  zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Jerzy Zyśko. Ciche życie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wystawa czasowa, kwiecień - maj 2018

JERZY ZYŚKO, CICHE ŻYCIE

Autor wpisu: Małgorzata Surmacz

Zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Historii Miasta Lublina
13 kwietnia – 20 maja 2018 r.

Z powodu prac remontowych wokół Bramy Krakowskiej i utrudnionego dojścia do Muzeum Historii Miasta Lublina wystawa była czynna do 18 maja 2018 r.

Wernisaż: 12 kwietnia 2018 r. , godz. 18.00JERZY ZYŚKO - artysta plastyk, urodzony w 1963 roku w Lublinie. W latach 1981-1985 studiował w swym rodzinnym mieście na Wydziale Malarstwa w Instytucie Wychowania Artystycznego pod kierunkiem Ryszarda Lisa. Ukończył również wrocławską Akademię Sztuk Pięknych (dawną Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych). Dyplom otrzymał w Pracowni Józefa Hałasa w 1990 r. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe go w 2005 i 2006 roku.

Projekt Adam Mizeracki i Jerzy Zyśko


Na wystawie prezentowane są obrazy powstałe w przeciągu kilku lat, od bardzo wczesnych do ukończonych niedawno. Oleje o nasyconych barwach ukazują kompozycje przedmiotów otaczających człowieka, czasem zupełnie niepozornych, a czasem niespodziewanych. Martwe natury są często nietypowe, składają się z rzeczy zaskakująco dziwnych.  "Chciałbym bardzo - twierdzi Artysta - aby przedmiot zachował swoje autonomiczne ciche życie, aby warstwa przedmiotowa tych malowideł była elementem działania plastycznego, a nie pretekstem do jakichś ekwilibrystyk kolorystycznych, czy formalnych. Malowidło ma cieszyć oko i ... to wszystko".

fot. Wiktor Kowalczyk

"Prawie wszystkie prace artysty zdradzają jego nacechowany dystansem stosunek do rzeczywistości. Ich elementy są ze sobą łączone zazwyczaj tak, że nie sposób oprzeć się ich ironicznej lub nawet sarkastycznej wymowie, wynikającej ze zderzenia sensów lub znaczeń".

(fragment tekstu Ernesta Malika z informatora do wystawy "Jerzy Zyśko. Rzeczy Proste.cdn." w Puławskiej Galerii Sztuki POK "Dom Chemika" w 2016 r.)

fot. Wiktor KowalczykKurator wystawy: Magdalena Piwowarska