unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

"Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem"

Wersja do druku Poleć znajomemu

7.09.2016

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Serdecznie zapraszamy na spektakl "Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem", który odbędzie się 7 września 2016 r. (środa)
o godzinie 19.00 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza.
Szczegółowe informacje przesyłamy w załączniku.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację.
tel. (81) 532 -⁠ 30 -⁠ 91

 

Spektakl Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem jest zderzeniem słowa i obrazu. To interaktywna instalacja teatralna, którą po części zwiedza się jak wystawę, po części uczestniczy w niej na zasadach przyjętych w teatrze. Umieszczona w przestrzeni kamienicy Riabininów przy ulicy  Złotej 3 – siedzibie Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza otwiera i anektuje niedostępne na co dzień dla zwiedzających wystawy zakamarki budynku. Twórcy spektaklu postanowili przywołać klimat przedwojennego Lublina, z jego bogatym życiem literackim. Jednocześnie akcentują nastrój tajemnicy i cień grozy wiszący nad pokoleniem, którego dorastanie przypadło        na lata Wielkiej Wojny 1914-1918, a dojrzałość naznaczona została nieuchronnością nadciągającej katastrofy II wojny światowej. Te doświadczenia i przeczucia w połączeniu z wielkim kryzysem stały się źródłem swoiście pojętego dekadentyzmu. W obliczu wszechobecnej śmierci wzrastało zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi przy jednoczesnym odczłowieczaniu rzeczywistości wynikającym z narastającego od końca XIX wieku kultu maszyny.

W reakcji na te procesy młodzi często uciekali w niewyszukane rozrywki, bawili się  do utraty tchu w nocnych klubach, kabaretach, burleskach. W kawiarnianym życiu literackim głębokie przemyślenia filozoficzne łączyły się z libacjami alkoholowymi, a nad wszystkim unosił się duch europejskich awangard. Jednocześnie spektakl opowiada o obsesji Czechowicza i jego przyjaciół wyszukiwania kolejnych pseudonimów, tworzenia wielokrotnych osobowości, życia tak intensywnego, że obdzielić nim można byłoby kilka charakterów. Podstawą scenariusza są teksty członków lubelskiej grupy poetyckiej „Reflektor” – Wacława Gralewskiego, Konrada Bielskiego i Józefa Czechowicza pochodzące z lat 20-tych minionego wieku.

 

 

Wykorzystane utwory:

Dr Rafael Mabuze [Wacław Gralewski], Jak zostać hypnotyzerem?, Lublin 1925.

Konrad Bielski, Oda do alkoholu

Józef Czechowicz, Inwokacja, We czterech, Front, Śmierć

 

 

Obraz: Ludomir Franczak

Słowo: Mateusz Nowak

Współpraca: Jarosław Cymerman, Magdalena Franczak, Grażyna Matyszkiewicz