unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

"Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" - wykłady

Wersja do druku Poleć znajomemu

"Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" to cykl wykładów, które odbywają się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w czwartkowe popołudnia od lipca do listopada 2021 roku. Zapraszamy w każdy czwartek na godz. 17.00 do Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim 3 (sala 115).

Kolejny wykład z cyklu wygłosi dr Andrzej Frejlich, kierownik Działu Sztuki i Kultury Wizualnej Muzeum Narodowego w Lublinie. Prelegent opowie o początkach zainteresowań sztuką bizantyńską i ruską w środowisku naukowym Lwowa schyłku XIX wieku.

Wykład przybliża początki zainteresowań sztuką bizantyńską i ruską w środowisku naukowym Lwowa schyłku XIX wieku. Wskazuje na konkretną inicjatywę kulturalną, jaką była Wystawa polsko-ruska, jako impuls dla pogłębienia naukowych zainteresowań kulturą i sztuką ruską w Galicji Wschodniej. Zarysowuje także sylwetki głównych uczestników tych działań i ich rolę w wyodrębnieniu głównych kierunków badawczych dyscypliny naukowej, która dopiero w drugim i trzecim dziesięcioleciu XX wieku stanie się odrębną specjalizacją naukową. Główna teza autora wykładu wskazuje na Lwów i jego środowisko uniwersyteckie jako miejsce kształtowania zrębów polskiej bizantynistyki.

Dr Andrzej Frejlich historyk sztuki i muzealnik, kierownik Działu Sztuki i Kultury Wizualnej MN w Lublinie. Główne zainteresowania: historia sztuki bizantyńskiej; bizantynistyka polska; kultura pogranicza; muzeologia.

Wykład będzie transmitowany na żywo na fanpage'u Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW – WRZESIEŃ

Harmonogram wykładów - wrzesień [PDF 713 KB]