unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

Zamkowa Wymiana Roślin

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zamkowa Wymiana Roślin - 15 sierpnia 2021 roku, dziedziniec zamkowy.

Serdecznie zapraszamy na pierwszą Zamkową Wymianę Roślin! Będzie to okazja nie tylko do zdobycia nowych zaszczepek, sadzonek, i dorosłych okazów, które zazielenią Wasze wnętrza, ale przede wszystkim pretekst do zapoznania się ze zbiorami naszego muzeum o motywach roślinnych. Czekają na Was wykłady i prezentacje, warsztaty ceramiczne i linorytnicze, specjalna ścieżka zwiedzania dla najmłodszych, a także przypinki i magnesy. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa – 15 sierpnia to święto Matki Boskiej Zielnej – patronki ziół, kwiatów, owoców i zbóż.
 
Poniżej kilka ogólnych informacji na temat wydarzenia:
·       w godzinach 11.00-15.00 na dziedzińcu zamkowym będą ustawione specjalne stoły, na których będzie można pozostawić rośliny do wymiany
·       pierwszych 50 osób, które przyniesie rośliny otrzyma możliwość zwiedzania wszystkich ekspozycji stałych muzeum w promocyjnej cenie 5 zł
·       na wymianę można przynieść zarówno ukorzenione zaszczepki, ucięte listki, gotowe sadzonki, jak i rośliny dorosłe, a także wszelkie okołoogrodnicze akcesoria – doniczki, osłonki, kwietniki, makramy, itp.
·       jeśli macie rośliny problemowe, chore, brzydkie, lub takie których po prostu nie lubicie, również zabierzcie je ze sobą! Będziemy mieć przygotowany specjalny stół adopcyjny dla niechcianych roślin
·       pamiętajcie – rośliny wyłącznie wymieniamy, a nie sprzedajemy!
·       jeśli po godzinie 15.00 zostaną wolne roślinki, będzie można zabrać je nawet w przypadku, jeśli nie przynieśliście nic na wymianę
·       wstęp na wymianę jest bezpłatny.
 
 
plakat
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ
11.00-15.00
Zamkowa Wymiana Roślin | dziedziniec zamkowy
Roślinna ścieżka zwiedzania dla najmłodszych | wystawy stałe
11.00-11.45
Sztuka ogrodu, ogród sztuki – motywy roślinne na wystawie Malarstwa Europejskiego i Sztuki Zdobniczej | Magdalena Norkowska, Dział Sztuki i Kultury Wizualnej MNwL | zbiórka przy studni
12.00-15.00  
Warsztaty ceramiczne i linorytnicze | sala wykładowa mała, wejście od dziedzińca
Prezentacja multimedialna „Rośliny w kulturze ludowej” | sala wykładowa duża, wejście od dziedzińca
Pokaz multimedialny zbiorów MNwL o motywach roślinnych | sala wykładowa duża, wejście od dziedzińca

ZAMKOWA WYMIANA ROŚLIN
Na dziedzińcu będą znajdować się specjalnie oznaczone stanowiska, na których będzie można:
1) pozostawić rośliny do wymiany ogólnej – roślina traci wówczas swojego właściciela i trafia do puli roślin do wymiany. Wtedy każda osoba która pozostawiła roślinę może się „wymienić”, czyli wziąć w zamian inną roślinę, sadzonkę czy doniczkę. Co do zasady obowiązuje wymiana 1:1, jednak ze względu na różną wielkość roślin i ich kondycję dopuszczamy także inne możliwości wymiany. Jeśli po godzinie 15.00 na stole pozostaną rośliny, wówczas każdy może je zabrać, nawet jeśli nic ze sobą nie przyniósł na wymianę;
2) ustawić się oddzielnie ze swoimi roślinami do wymiany – wtedy możecie wymieniać się na konkretne okazy, które Was interesują, a w przypadku kiedy nie znajdziecie nic godnego uwagi, będziecie mogli zabrać swoją roślinę z powrotem do domu;
3) pozostawić rośliny na stole adopcyjnym dla roślin chorych i niechcianych – wtedy każdy, bez względu na to czy przyniósł coś na wymianę, czy nie, będzie mógł zaadoptować roślinkę i obdarzyć ją miłością, a ona na pewno odwdzięczy się  w dwójnasób :)
Przypominamy, że pierwszych 50 osób, które przyniesie rośliny do wymiany ogólnej lub na stół adopcyjny otrzyma możliwość zakupu promocyjnego biletu wstępu do Muzeum  w cenie 5 zł!
Dla pozostałych uczestników czekają także pamiątkowe przypinki i magnesy.
   
ROŚLINNA ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA DLA NAJMŁODSZYCH
Dzieci z rodzicami zapraszamy na wędrówkę po Muzeum śladami motywów roślinnych. Specjalnie przygotowana karta pracy z naklejkami oraz audioprzewodnik poprowadzą przez muzealne ekspozycje w poszukiwaniu chabrów, maków, lilii, nasturcji, irysów i innych roślin ukrytych na obrazach, rzeźbach, filiżankach, zegarach i meblach.
Komplet materiałów będzie do pobrania na stanowisku do wymiany roślin na dziedzińcu zamkowym. Uwaga! Audioprzewodnik będzie dostępny online. Prosimy o zabranie własnych telefonów komórkowych i zestawów słuchawkowych.
Koszt zwiedzania:
•    dzieci i młodzież do 18. roku życia – bezpłatnie (wyłącznie po pobraniu karty pracy – liczba kart ograniczona)
•    rodzice – wstęp w cenie biletu ulgowego
 

   
WARSZTATY
W godzinach 12.00-15.00 ustawione będą dwa stanowiska warsztatowe, na których będzie można spróbować swoich sił w linorycie oraz ceramice.
Na stanowisku linorytniczym przeniesiemy motywy florystyczne na płytki wykonane z linoleum. Stworzone przez uczestników lub przygotowane wcześniej wzory kwiatowe wytniemy następnie przy pomocy dłutek oraz odbijemy na papierze. Zachęcamy także do zabrania własnych toreb czy koszulek, na które również będzie można przenieść wykonany przez siebie wzór.
Na stanowisku ceramicznym będzie czekała glina oraz wszelkie akcesoria potrzebne do lepienia i ozdabiania. Co powstanie? Podstawka pod kubek z odciśniętym listkiem czy osłonka na doniczkę? To zależy już tylko od Waszej wyobraźni! Gotowe wyroby wypalimy w piecu do ceramiki, a odebrać będzie je można po około 7 dniach. Dla najmłodszych zaś przygotowana będzie glina samoutwardzalna, więc wykonane prace będzie można zabrać od razu do domu.
Wstęp bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „ROŚLINY W KULTURZE LUDOWEJ”
15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej – patronki ziemi i bujnej roślinności. Jest to zatem najlepsza okazja by opowiedzieć o magicznych właściwościach jakie przypisywano roślinom w wierzeniach i magii ludowej. Z czego pleciono wianki ślubne, a co wkładano nieboszczykowi do trumny? Co odstraszało południce, mamuny i inne demony? Jakie właściwości ma dziurawiec, a jakie leszczyna? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Wstęp bezpłatny

POKAZ MULTIMEDIALNY ZBIORÓW MNWL O MOTYWACH ROŚLINNYCH
Spośród ponad 170 tysięcy zgromadzonych w muzeum eksponatów, duża ich część posiada motywy roślinne. Wijące się arabeski, girlandy owocowe, gałązki oliwne czy kłosy zbóż, to tylko przykłady inspiracji artystów światem roślin. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji malarstwa, rzeźby, ceramiki, mebli, a także numizmatów z kolekcji naszego Muzeum, na których znajdziemy piękne dekoracje i ornamenty roślinne, a także prace, których głównym tematem jest przyroda i jej nieprzemijające piękno.
Wstęp bezpłatny