unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Nowe Otwarcie

  Nowe Otwarcie

  Nowe otwarcie

  Muzeum Narodowe w Lublinie czynne od 7 maja

Z głębokim żalem zawiadamiamy

Wersja do druku Poleć znajomemu

16 maja 2021 roku zmarł w Lublinie Stanisław Andrzej Łukowski, poeta, prozaik, krytyk literacki; członek Rady Muzeum Lubelskiego.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Stanisława Andrzeja Łukowskiego, poety, pisarza, krytyka literackiego, animatora kultury i działacza społecznego. Zapamiętamy Go jako dobrego Przyjaciela, człowieka wielkiego serca i ogromnej życzliwości, wrażliwego na ludzką krzywdę, zawsze gotowego nieść pomoc.                                                                        


Dyrekcja oraz Pracownicy Muzeum Lubelskiego

łącząc się w żałobie

składają

Rodzinie najszczersze kondolencje.

Stanisław Andrzej Łukowski – poeta, prozaik, krytyk literacki; od 2011 roku był członkiem Rady Muzeum Lubelskiego. Urodził się 15 marca 1940 roku w Lublinie. Był kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej.  Członek Zarządu Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w Lublinie. W latach 2011-2019 prezes Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich; wchodził również w skład Zarządu Głównego ZLP w Warszawie. Należał do Towarzystwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, Towarzystwa Miłośników Lublina. Współpracował m. in. z „Kameną”, „Sztandarem Ludu”, „Kurierem Lubelskim”, kwartalnikiem literacko-artystycznym  „Akcent". Debiutował w 1960 roku na łamach „Kameny”. Był autorem tomów poezji, opowiadań oraz opracowań poświęconych życiu kulturalnemu i literackiemu Lublina oraz regionu lubelskiego. Jego opowiadania i wiersze wielokrotnie były nagradzane w ogólnopolskich i regionalnych konkursach literackich; m. in. otrzymał wyróżnienia za zbiór opowiadań Taka psia gwiazda w konkursie im. Bolesława Prusa (1978) oraz za tom wierszy W imię własne w konkursie im. Józefa Czechowicza (1980). Był odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Wawrzynem Literackim, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 maja (czwartek) 2021 r. o godz. 11.00 w kaplicy cmentarnej przy ulicy Lipowej w Lublinie.