unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

Wykład dr Anny Wilk - Geneza ruchów narodowych w Galicji Wschodniej i na Łemkowszczyźnie (29.07.21)

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zapraszamy na wykład dr Anny Wilk "Geneza ruchów narodowych w Galicji Wschodniej i na Łemkowszczyźnie" z cyklu "Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej".

29 lipca (czwartek), godz. 17.00, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, budynek Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim 3, sala 115.

"Tradycja i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" to cykl wykładów, które odbywają się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w czwartkowe popołudnia od lipca do listopada 2021 roku. Kolejny wykład z cyklu wygłosi Anna Wilk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autorka książki "Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem".

Wykład będzie dotyczyć genezy ruchów narodowych w Galicji Wschodniej i na Łemkowszczyźnie na przełomie XIX i XX wieku. Przybliżone zostaną powstanie, rozwój i rywalizacja ruchu staroruskiego, rusofilskiego oraz ukraińskiego, których przedstawiciele reprezentowali odrębne koncepcje przynależności narodowej ludności rusińskiej zamieszkującej Galicję i Łemkowszczyznę. Na wykładzie poruszone zostanie również m.in. zagadnienie rozbudzenia kulturalnego Rusinów galicyjskich oraz Wiosny Ludów.

Anna Wilk – doktor nauk humanistycznych, historyk, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka książki "Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem" (2019). W 2020 r. laureatka Nagrody im. Tomasza Strzembosza. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na historii mniejszości narodowych z uwzględnieniem zagadnień tożsamościowych oraz polityce narodowościowej władz RP. Publikowała m.in. w „Pamięć i Sprawiedliwość” oraz „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989”.

Wykład będzie transmitowany na żywo na fanpage'u Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.