unia europejskawysoki kontrast A A A
  • Zapraszamy do oddziału

    Zapraszamy do oddziału

    Zapraszamy do oddziału

    Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

PREMIERA SŁUCHOWISKA „SCHODZIMY SIĘ I ROZCHODZIMY”

Wersja do druku Poleć znajomemu

„Schodzimy się i rozchodzimy” to słuchowisko zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej, które przechowywane są w Muzeum Józefa Czechowicza.

PREMIERA SŁUCHOWISKA „SCHODZIMY SIĘ I ROZCHODZIMY”

„Schodzimy się i rozchodzimy” to słuchowisko zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej, które przechowywane są w Muzeum Józefa Czechowicza. Z obejmującej prawie pięć dekad korespondencji wyłania się obraz głębokiej relacji, jaka łączyła artystki nawet wówczas, gdy ich drogi życiowe stopniowo oddalały się od siebie, zaś one same widywały się coraz rzadziej. Nakreślone na kartach listów oraz kart pocztowych ręką Julii Hartwig słowa wyraziście oddają głębię oraz specyfikę tej relacji, oglądanej z różnych planów czasowych i przefiltrowanej przez doświadczenie różnych miejsc – paryskiej ulicy, sopockiej plaży, tatrzańskiej wioski czy też Wysp Kanaryjskich. 

Fragmenty korespondencji zostały w słuchowisku zestawione z innymi tekstami Julii Hartwig – eseistycznymi rozważaniami, diarystycznymi zapiskami oraz fragmentami wierszy, które wzajemnie się oświetlają, tworząc panoramiczną całość, z której wybrzmiewają najważniejsze aspekty tej relacji, gdzie sprawy osobiste były równie ważne jak artystyczne. Rozważania o poezji i sztuce idą tutaj w parze z troską o przyjaciółkę oraz jej rodzinę oraz nie pozbawionymi autoironicznego ducha refleksjami.

 

Scenariusz: Aleksander Wójtowicz 
Reżyseria: Grażyna Lutosławska
Występuje: Stanisława Celińska
Muzyka: Piotr Selim
Realizacja: Piotr Król

Słuchowisko powstało we współpracy Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" z Radiem Lublin oraz Muzeum Narodowym w Lublinie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Julii Hartwig zorganizowanych przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Po premierze słuchowiska zapraszamy na rozmowę Grażyny Lutosławskiej oraz Aleksandra Wójtowicza. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o wcześniejsze zapisy: czechowicz@mnwl.pl.

Premiera radiowa słuchowiska – 24 października 2021 o 10.15 na antenie Rada Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”.

Rozrzucone zdjęcia.