unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

 • Z Wawelu do Lublina

  Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

Wersja do druku Poleć znajomemu

Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dn. 26 października 2019 roku ustanowiono, że 9 lutego będzie Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.

W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

Muzeum Lubelskie, włączając się do obchodów Dnia Etnografii, uruchamia Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych. W ramach naszej działalność chcemy propagować wiedzę na temat tradycyjnych strojów ludowych naszego regionu, a także pomagać w ustaleniu jakiego rodzaju stroje występowały w danych subregionach i jak prawidłowo powinny być noszone. Zamierzamy pomagać w przygotowywaniu pełnego opracowania strojów do celów rekonstrukcyjnych. Nasza współpraca będzie polegała także na gromadzeniu informacji o strojach od mieszkańców lubelskich wsi i miast, na pozyskiwaniu rekwizytów i dokumentacji fotograficznej pochodzących ze zbiorów rodzinnych, na których są uwiecznione osoby w strojach tradycyjnych (z końca XIX i początku XX wieku). Planujemy również organizować spotkania, wykłady, warsztaty, poświęcone różnym zagadnieniom dotyczącym dawnych ubiorów mieszkańców wsi i małych miasteczek województwa lubelskiego.

Zachęcamy do udostępniania nam zachowanych w „skrzyniach” tradycyjnych strojów oraz zdjęć rodzinnych, które będą mogły być wykorzystane do planowanej w 2021 roku publikacji „Stroje ludowe Lubelszczyzny”.

Wszelkich informacji udziela Mariola Tymochowicz (Sekcja Etnografii);

mail: etnografia@muzeumlubelskie.pl

 0.jpg