unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Z Wawelu do Lublina

  Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Norwid a Litwa

Wersja do druku Poleć znajomemu

Spotkanie z prof. Tomasem Venclovą.

Zamek Lubelski, 12 października 2021

12 października (we wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku na Zamku Lubelskim na spotkanie z okazji obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida zatytułowane „Norwid a Litwa”. Jego gościem honorowym będzie światowej sławy litewski poeta, prozaik, eseista, krytyk i tłumacz prof. Tomas Venclova.

Urodził się w 1937 roku w Kłajpedzie. Lata wojny przeżył w Kownie, potem zamieszkał w Wilnie. W latach 1954–1960 na Uniwersytecie Wileńskim odbył studia filologiczne (w trakcie których poznał język polski). Następnie pracował jako dziennikarz. Mieszkał w Moskwie i Leningradzie, gdzie zawarł znajomość z wybitnymi poetami rosyjskimi: Anną Achmatową, Borysem Pasternakiem i Josifem Brodskim. W latach 1966–1971 studiował także semiotykę i literaturę rosyjską na Uniwersytecie w Tartu. W latach siedemdziesiątych rozpoczął działalność w litewskim ruchu obrony praw człowieka. Z powodu grożących represji w 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych (za co władze ZSRR odebrały mu obywatelstwo radzieckie). Najpierw był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Berkeley (gdzie zaprzyjaźnił się z Czesławem Miłoszem), a w 1980 roku rozpoczął wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich na Yale University w New Haven. W 1985 roku uzyskał tam stopień doktora, a od 1993 roku jest profesorem tamtejszej slawistyki. Należy do PEN Clubu. Jest laureatem wielu prestiżowych odznaczeń i nagród, a także doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1991) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000).

W jego bogatym dorobku pisarskim i translatorskim znajdują się m.in. przekłady polskiej poezji na język litewski (Norwida, Miłosza, Herberta, Szymborskiej) oraz monografia poświęcona Aleksandrowi Watowi.

Dogłębna znajomość dziejów i kultur Litwinów i Polaków, literacka erudycja, a także zaoceaniczna perspektywa pozwalają mu klarownie widzieć i rozumieć wielowiekowe relacje obu narodów, niewolne od wzajemnych urazów, uprzedzeń czy resentymentów, a jednocześnie wskazywać dającą nadzieję perspektywę przyszłości.

Spotkanie poprowadzi prof. Józef Fert – polonista, historyk literatury i poeta, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – wybitny i zasłużony badacz twórczości Cypriana Norwida, tekstolog i edytor jego dzieł.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację: tel.: 81 537 96 41, e-mail: kancelaria@mnwl.pl