unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Dworek prace remontowe

  Dworek prace remontowe

  Nazwa zadania

  Prace remontowe i konserwatorskie budynku Dworku Wincetego Pola

 • Język koloru

  Język koloru

  Język koloru

  Wystawa malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie

Narodowe Czytanie 2020

Wersja do druku Poleć znajomemu

Ogród przy Dworku Wincentego Pola, 5 września 2020, godz. 17.00.

Po kilku miesiącach przerwy podejmujemy próbę powrotu do prowadzenia działalności kulturalnej, na razie w ograniczonej, bezpiecznej formie. Włączając się w 9. już edycję akcji NARODOWEGO CZYTANIA, pragniemy zaprosić Pastwa 5 września 2020 r. (w sobotę) o godz. 17.00 do ogrodu przy Dworku Wincentego Pola na wspólną lekturę "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

Osoby, które chciałyby przeczytać wybrany przez siebie fragment utworu, do czego gorąco zachęcamy i ośmielamy, uprzejmie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy dla uniknięcia powtórzeń i ustalenia kolejności prezentacji. Z uwagi na formę dramatu proponujemy występy zespołowe i odczytania całych scen z podziałem na role, nawet z elementami inscenizacji.

Wszystkich Państwa, zamierzających wziąć udział w spotkaniu (także nieczytających), prosimy o telefoniczne bądź mailowe zgłoszenie, byśmy mogli przygotować stosowną ilość miejsc siedzących z zachowaniem bezpiecznych odstępów. Ilość uczestników musimy ograniczyć do 30 osób. Pierwszeństwo będą miały osoby, które zadeklarują czytanie.

Spotkanie będzie się odbywać z zachowaniem powszechnie obowiązujących rygorów sanitarnych (maseczki bądź przyłbice zakrywające usta i nos, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu 1,5 m).

Warunkiem odbycia się wydarzenia jest sprzyjająca pogoda (brak opadów ciągłych).

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

(źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/)

[Ilustracja: James Hopwood (1795–po 1855), "Portret Juliusza Słowackiego" (po 1848), staloryt według rysunku Józefa Szymona Kurowskiego (1809–1851); źródło: https://polona.pl/archive?uid=5817329&cid=5817321&name=download_fullJPG]