unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Nowe Otwarcie

  Nowe Otwarcie

  Nowe otwarcie

  Muzeum Narodowe w Lublinie czynne od 6 marca

Muzyka baroku boliwijskich Indian

Wersja do druku Poleć znajomemu

wystawa czasowa
maj – czerwiec 2016 r.

Wystawa przybliża kulturą boliwijskich Indian – głównie muzykę powstałą w byłych redukcjach jezuickich (społecznościach indiańskich w koloniach hiszpańskich i portugalskich w Ameryce Południowej będących pod opieką zakonu katolickiego) w XVII-XVIII w. oraz pracę misjonarzy działających w Ameryce Południowej, nie tylko dziś. Składają się na nią: instrumenty muzyczne wykonane przez Indian, elementy dekoracyjne stanowiące wyposażenie świątyń, maski obrzędowe, ubiory i tkaniny oraz zdjęcia, publikacje, wydawnictwa muzyczne. W części poświęcona jest także pracy misyjnej o. prof. Piotra Nawrota – werbisty, teologa i muzykologa, badacza tradycji muzycznej, tzw. baroku misyjnego.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią dokumenty filmowe: Misja Boliwia - Chiquitania (2016; 22 min.) i Wygrywam najcenniejsze (2007; 28 min.).

Wystawa misyjno-etnograficzna pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz zbiorów prywatnych o. dr hab. Tomasza Szyszki, wykładowcy w katedrze misjologii (Instytut Dialogu Kultur i Religii) na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie.

pobierz folder (~5Mb) >>>