unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  www.muzeach

  Projekt POPC

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone

  Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

 • Z Wawelu do Lublina

  Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Miron w Lublinie (i nie tylko)

Wersja do druku Poleć znajomemu

Spotkanie poświęcone twórczości Mirona Białoszewskiego oraz jego związkom z Lublinem.

Miron w Lublinie (i nie tylko)

Spotkanie poświęcone twórczości Mirona Białoszewskiego oraz jego związkom z Lublinem.

Miron Białoszewski odwiedzał Lublin kilkukrotnie. W jakich okolicznościach trafiał do naszego miasta, jakimi ścieżkami biegły wędrówki po jego ulicach, z kim i o czym rozmawiał? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania „Miron w Lublinie (i nie tylko)”. Przedstawimy na nim unikatowe pamiątki związane z pobytem artysty na wieczorze autorskim w Muzeum Józefa Czechowicza 8 kwietnia 1976 roku: jedyne w całości znane nagranie audio wieczoru autorskiego, zdjęcia oraz poetycki wpis do księgi pamiątkowej. Materiały te będą punktem wyjścia do refleksji na temat współczesnej recepcji twórczości autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego”.

W trakcie spotkania Wojciech Bąkowski zaprezentuje fragment swojej pracy poświęconej Mironowi Białoszewskiemu, opowie także o swoich instalacjach artystycznych inspirowanych jego tekstami. Na temat różnych form recepcji twórczości Białoszewskiego będziemy też rozmawiali z jej najwybitniejszymi znawcami: Tadeuszem Sobolewskim, dr hab. Agnieszką Karpowicz, prof. UW, oraz dr hab. Piotrem Sobolczykiem (IBL PAN).

Podczas spotkania odbędzie się promocja nowego tomu „MiroFora”, pisma w całości poświęconego Mironowi Białoszewskiemu, które zostało opublikowane nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Czytelników z naszego miasta z pewnością zainteresuje fakt ogłoszenia drukiem szkicu na temat związków poety z Lublinem (autorstwa Piotra Sobolczyka) oraz transkrypcja spotkania autorskiego z Mironem Białoszewskim, które odbyło się niemal w Muzeum Józefa Czechowicza. Więcej na temat bieżącego numeru „MiroFora”:

https://terytoria.com.pl/1878-mirofor-tom-2.html

Spotkanie odbędzie się 27(środa) października 2021 r. o g. 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, 20-112 Lublin. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uprzejmie prosimy o wcześniejsze zapisy: czechowicz@mnw.pl

Tadeusz Sobolewski – publicysta „Gazety Wyborczej”, absolwent polonistyki UW, krytyk literacki i filmowy. Autor tomów esejów, m.in. Dziecko Peerelu (2000), Malowanie na Targowej (2003) oraz Kino swoimi słowami (2012). Od ponad 20 lat prowadzi stałą rubrykę z felietonami w miesięczniku „Kino”. W roku 1970 znalazł się w kręgu przyjaciół Mirona Białoszewskiego, którego sylwetkę opisał w książce Człowiek Miron (2012). Opublikował liczne teksty o twórczości Białoszewskiego (m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Toposie” czy „Tekstach Drugich”). Współautor telewizyjnej adaptacji Pamiętnika z powstania warszawskiego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (2004).

Wojciech Bąkowski – artysta wizualny, muzyk i poeta. Lider grup muzycznych Kot i Niwea. Współtwórca grupy artystycznej Penerstwo. Laureat Nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz Paszportu „Polityki” za rok 2010, a ponadto nagród na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie. Autor m.in. zainspirowanej twórczością Mirona Białoszewskiego instalacji rzeźbiarskiej „Patyk, na który nawija się niebo”, zrealizowanej w ramach II Spotkań Mironologicznych (2019).

Agnieszka Karpowicz – dr hab., prof. ucz. w Instytucie Kultury Polskiej UW, wiceprezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego. Literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, „mironolożka” i „mironistka”. Członkini Pracowni Studiów Miejskich IKP, współkuratorka wystawy „Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego” w Muzeum Pragi w Warszawie (2016), współzałożycielka i członkini komitetu redakcyjnego rocznika „MiroFor”. Autorka i współredaktorka książek takich jak: Kolaż. Awangardowy gest kreacji (2007), Proza życia. Mowa, pismo, literatura (2012) Tętno pod tynkiem. Warszawa Mirona Białoszewskiego (2013) i wielu artykułów poświęconych twórczości Białoszewskiego (ostatnio m. in. Wibracje Mitsuku. Archiwum głosu Mirona Białoszewskiego, „Teksty Drugie” 2019, nr 3; Dzika natura Mirona Białoszewskiego, „Teksty Drugie” 2018, nr 2). Obecnie kończy książkę poświęconą jego praktykom artystycznym z okresu „lizbońskiego”.

Piotr Sobolczyk – pisarz, muzyk, tłumacz, badacz literatury, dr hab. w IBL PAN. Autor dwóch książek o Białoszewskim: Dyskursywizowanie Białoszewskiego. Teoria recepcji i recepcja krytycznoliteracka (2013) oraz Dyskursywizowanie Białoszewskiego. Dyskursy literaturoznawstwa naukowego i szkolnego (2014), z których jedna została przetłumaczona na angielski jako The Worldview, the Trope, and the Critic. Critical Discourses on Miron Białoszewski (2018). Opublikował ponadto Queerowe subwersje (2015), Polish Queer Modernism (2015), Gotycyzm – modernistyczny sobowtór odmieńca (2017) oraz traktat Baltasara Graciana Sztuka geniuszu w swoim przekładzie i opracowaniu wraz z antologią poezji hiszpańskiego Siglo de Oro. Ponadto autor 5 tomów wierszy, 2 książek prozatorskich i 4 albumów muzycznych. 

 Plakat ifnormujący o wydarzeniu Miron w Lublinie. Na środk plakatu wizerunek Mirona Białoszewskiego. Po prawej stronie plakatu informacja o wydarzeniu.