unia europejskawysoki kontrast A A A

Lublin. Historia miasta

Wersja do druku Poleć znajomemu

Publikacja Muzeum Lubelskiego w Lublinie wydana w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Historia naszego miasta postawiła nas na wyjątkowej pozycji, nie tylko świadka, ale i sprawcy wydarzeń, które ukształtowały wolną Polskę. Kilkudniowe funkcjonowanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w listopadzie 1918 roku to bardzo krótki epizod w dziejach zmagań o polską niepodległość, jednakże świadczy o wyjątkowym znaczeniu naszego miasta na politycznej mapie ówczesnej Polski. Wpływ na kształtowanie się polskiej rzeczywistości nie zakończył się w 1918 roku. Ogromną rolę w procesach wolnościowych odegrał obchodzący 100-lecie powstania Katolicki Uniwersytet Lubelski. Lublinianie bohatersko reagowali na momenty zagrożenia bądź utraty niepodległości podczas II wojny światowej. W powojennej historii Lublina zwróciliśmy uwagę na rozbudowę miasta, rozwój przemysłu i znaczenie miasta jako ośrodka akademickiego.  Pragnęliśmy przypomnieć również działalność wydawnictw podziemnych oraz Lubelski Lipiec 1980 roku, jako jednego z najważniejszych strajków, który ostatecznie doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Publikacja „Lublin. Historia miasta” kończy się na czasach współczesnych miasta jako prężnego ośrodka przemysłowego, akademickiego i kulturalnego.

Wydawnictwo sfinansowano ze środków Miasta Lublin.