unia europejskawysoki kontrast A A A
 • popc

  popc

  Projekt

  www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

 • Kresy

  Kresy

  Z Kresów ocalone:

  zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Muzeum Lubelskie, włączając się do obchodów Dnia Etnografii, uruchamia od dnia 9.02 2020 r. Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych.

 W ramach naszej działalność chcemy propagować wiedzę na temat tradycyjnych strojów ludowych naszego regionu, w tym:

 • pomagać w ustaleniu, jakiego rodzaju stroje występowały w danych częściach naszego województwa i jak prawidłowo powinny być zrekonstruowane i noszone.
 • możemy doradzać przy odtwarzaniu strojów (pokazywać eksponaty, udostępniać zdjęcia).
 • planujemy również organizować spotkania, wykłady, warsztaty, poświęcone różnym zagadnieniom dotyczącym dawnych ubiorów mieszkańców wsi i małych miasteczek województwa lubelskiego (również poza naszym Muzeum na zaproszenie innych placówek).
 • chcemy także gromadzić informacje o strojach od mieszkańców lubelskich wsi i miast, poprzez wywiady z nimi, a także pozyskiwanie rekwizytów i dokumentacji fotograficznej pochodzących ze zbiorów rodzinnych, na których są uwiecznione osoby w strojach tradycyjnych (z końca XIX i początku XX wieku). Zachęcamy do prezentowania nam zachowanych w „skrzyniach” tradycyjnych strojów oraz zdjęć rodzinnych, które będą mogły być wykorzystane do planowanej w 2021 roku publikacji „Stroje ludowe Lubelszczyzny”.

Wszelkich informacji udziela:

Mariola Tymochowicz (Sekcja Etnograficzna)
e-mail: m.tymochowicz@muzeumlubelskie.pl

CENTRUM_KONSUTACYJNE